A-tým > Rozhovory

Šimon Ježek: Jsme veselí a trénujeme rádi

01.05.2020 09:26Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

O další rozhovor v době koronavirové jsme požádali kapitána děčínských Válečníků, Šimona Ježka, který si na něj udělal čas hned po jednom z prvních skupinových tréninků. Dorazil tradičně v dobré náladě a zhodnotil nejen sezónu minulou i probíhající střeleckou soutěž Shoot-out, ale také si dovolil zaspekulovat nad novým ročníkem Kooperativa NBL.

• Jak byste zhodnotil odehranou část nekompletního ročníku Kooperativa NBL?
Neustále jsme se hledali, pořád nám tam něco nesedělo. Ale čím víc se blížilo play-off, tím více jsme rostli. Tohle dokazuje i náš historický první postup do finále Alpe Adria Cup. Na našich výkonech se však rovněž podepsala absence dlouhých hráčů, kdy stálice Robert Landa nemohl hrát kvůli zraněným achillovkám a Pavla Grunta vyřadilo nedoléčené zranění kotníku. Ale Pavel má už operaci za sebou, kotník zatěžuje postupně více a více a snad se brzy dá do pořádku. Každopádně tyto absence byly pro nás nepříjemné a hrát bez dlouhých není sranda. Tedy sranda to je, ale jak kdy (smích).

• Troufnete si odhadnout, zda byste dokázali vylepšit vaše osmé místo v tabulce?
Několik zápasů nás ještě čekalo, takže šance tam byla. Každopádně vím, že čím blíž by play-off bylo, tím bychom hráli koncentrovaněji, protože jsme se zápas od zápasu cítili lépe a kvalita našich výkonů rostla. Ostatně náš poslední zápas s Pardubicemi, které byly sice oslabené, ale to my také, se nám povedl náramně. Takže si troufnu říct, že bychom ještě na nějaký kvalitní výsledek dosáhli.

• Možná o to více mrzí přerušení a pak následné ukončení soutěže.
Samozřejmě, že nás to mrzí. A mrzelo by nás to, i kdybychom nebojovali o play-off. Všichni máme basketbal rádi, celé město tím žije a najednou je konec, těsně před vrcholem. Ale tohle neplatí jen pro basketbal, ale jakýkoliv sport, protože všichni makáme, tvrdě se připravujeme, devět měsíců trénujeme a pak jsme ochuzeni o to nejlepší. O vrchol sezóny, o boj o medaile.

• Rozhodnutí o ukončení soutěže jste vzali vy hráči jak?
Nechci to nějak zlehčovat, ale pořád je to jen sport. Vedení soutěže se rozhodlo tak, jak se rozhodlo, a nám nezbývá, než to akceptovat. Můžeme si trochu poplakat, jak nás to mrzí, ale neuděláme s tím zhola nic. A nějak se v tom pitvat mi přijde zbytečné. U nás v klubu se naopak snažíme využít volna k individuálnímu zlepšení, nyní po uvolnění restriktivních zařízení můžeme trénovat už ve skupině, což je super. Konečně jsme byli opět pohromadě a s míčem v ruce.

• Jak jste se připravoval v době, kdy byly podmínky přísnější?
Od našeho "atleťáka" Ládi Hojky jsme dostali každý individuální plán, který jsme plnili buď tady v Děčíně nebo doma. Myslím si, že každý z nás si k tomuto plánu ještě sám přidal podle svých potřeb a priorit. Já osobně si vezmu bágl, vyrazím do lesa, kde se proběhnu a najdu si strom na nějaké cvičení. Doma v Litoměřicích mám pak veslařský trenažér, hrazdy, medicinbaly, závaží a podobně. Ale do těla si člověk může dát klidně i na rovině takovým způsobem, že po patnácti minutách vypadá hůř, než po nějakém tréninku. Vždy záleží na vlastním přesvědčení, kam je člověk v individuální přípravě schopen až zajít.

• Prý posíláte videa ze své přípravy trenérovi.
Videa posílají hlavně mladí (smích), já jsem neposlal ani jedno. Je to o důvěře. Tím nechci říct, že by trenér mladým nedůvěřoval, ale je to pro ně další motivace a taky nemají tak jistou techniku. Podvědomě budou chtít na videu vypadat co nejlépe a ty cviky budou tudíž dělat správně. My starší a zkušenější už víme, co máme a jak cvičit, co nám dělá dobře.

• Zmínil jste, že už můžete trénovat ve skupině.
To ano, ale nemůžeme být v hale a absolvovat klasické tréninky. Takže jsme venku a trénujeme manipulaci s míčem, posilujeme, pilujeme atletickou zdatnost, rychlost i vytrvalost. Musíme však dodržovat rozestupy, takže někdy to vypadá směšně. Nálada v týmu je však pohodová, tréninky sice bolí, jenže tak to musí být. Jsme veselí a trénujeme rádi.

• V minulých dnech se rozeběhla střelecká soutěž Kooperativa NBL Shoot-out, v níž některé ligové kluby nominovaly po šesti svých hráčích, kteří se pak na dálku přes videopřenos měří se svými kolegy ve střelbě šestek, trojek a hodech z půlky na koš. Mezi kluby jsou i děčínští Válečníci, jež vyhráli třetí a čtvrté kolo a dostali se do čela průběžné tabulky...
No, kdo by tohle řekl po výkonech Davida Žikly a mě v prvním a druhém kole (smích). Ale teď doopravdy... David zastřílel dobře a také já jsem rád, že jsem neudělal ostudu. Navíc jsem to měl za samé jedničky, protože jsem dal jedenáct šestek, jedenáct trojek a jednu střelu z půlky. Takže vysvědčení odpovídající mé stávající formě. Filip Kroutil předvedl ale ve třetím kole neuvěřitelných dvacet dva trojek, Ondra Šiška zase dvakrát trefil z půlky, takže celkově jsem za naše výkony moc rád. A bylo by fajn tuto soutěž vyhrát, protože by to byla náplast na to naše osmé místo v lize.

• Jak tuto soutěž vnímáte?
Mě to přijde jako super nápad. Sice tyhle střelecké soutěže příliš nemusím, ale tohle má výborný formát, má to spád a baví to. Navíc se to líbí i lidem a každé kolo sleduje jen na TVCOM okolo čtyř tisíc diváků, což je super číslo. Ta akce je skvělá pro udržení kontaktu nás profesionálních hráčů s našimi fanoušky, kteří mohou dokonce na jednotlivá kola sázet, takže určité vzrušení tam je.

• Jaké to bylo vzít po šesti týdnech do ruky míč a začít střílet na koš?
Bylo to takové rozporuplné. Primárně jsem chtěl vyhrát, sekundárně jsem nechtěl zklamat a terciálně jsem byl nervózní, přestože jsem si říkal před začátkem, že už mám nějaký věk a nebudu nervózní. Ale stejně jsem byl. Takže na začátku byly mé střely technicky špatně provedené. Přesto jsem rád, že jsem se mohl zúčastnit, protože jsem se viděl s lidmi, které jsem dlouho neviděl a bylo to fajn.

• V minulých rozhovorech zaznělo z děčínského klubu, že se možná bude hrát jen s českými hráči. Umíte si představit takový ročník Kooperativa NBL?
Umím, moje představivost je bezmezná (smích). A musím říct, že by to bylo hodně zajímavé. Už jen pro sledování toho, jak by se s touto podmínkou vyrovnal ten který klub. Pokud ale nakonec takto někdo rozhodne, budeme to muset akceptovat a udělat maximum, abychom dosáhli na co nejlepší výsledek. Proto jsem rád, že se nám podařilo udržet osu týmu, tedy Pomiho (Tomáše Pomikálka), Šíšu (Ondřeje Šišku), Fílu (Filipa Kroutila) a Páju (Pavla Grunta). Já mám smlouvu ještě na rok, k tomu doufám, že se začne uzdravovat Bobo (Robert Landa) a pozvolna nám začne pomáhat. No, a pak tu máme mladé hráče, pro které by to byla veliká výzva. Dostávali by více času, otrkali by se a nasbírali zkušenosti. Pro budoucí vývoj mladých hráčů českého basketbalu by to bylo příznivé. Ano, mohli bychom se pak bavit o úrovni ligy, o nemožnosti porovnávat se s americkými hráči, ale všechno zlé je pro něco dobré.

• A na závěr bychom neměli zapomenout ještě na finále s Pardubicemi v evropském poháru Alpe Adria Cup.
Doufám, že tohle finále se odehraje, až se uvolní situace ohledně koronaviru. Zatím to vypadá, že by se mohlo hrát na začátku nové sezóny, vlastně v rámci přípravy, ale byl by to ostrý zápas o medaile. Bude také zajímavé, s jakými týmy oba kluby nastoupí, jestli se už budou moci vrátit cizinci, nebo jestli se bude hrát jen s českými hráči... Na tohle se nyní nedá přesně odpovědět, ale dohrát finále by bylo super a pro český basketbal by získání mezinárodní trofeje byl veliký úspěch. Navíc by to pro nás mohla být taková další záplata na tu ne zcela vydařenou sezónu.

934x  | Luděk Černý | Tisk | Přejít zpět

molten

Fotografie týdne

Od čtvrtka 1 on 1 challenge

Kooperativa NBL 2020/21

#TýmyK+-%
1.NH Ostrava0000
2.DEKSTONE Tuři Svitavy0000
3.GEOSAN Kolín0000
4.ERA Basketball Nymburk0000
5.Basket Brno0000
6.Královští sokoli0000
7.BK JIP Pardubice0000
8.BK ARMEX Děčín0000
9.BK Opava0000
10.Olomoucko0000
11.SLUNETA Ústí nad Labem0000
12.USK Praha0000

Průměr na zápas

BodyUžitečnost
Autrey L.15.2Autrey L.20.2
Carlson K.10.6Carlson K.13.6
Šiška O.10.5Pomikálek T.9.7
Pomikálek T.9.0Šiška O.8.6
Feštr L.7.8Landa R.6.7

DoskokyAsistence
Autrey L.7.1Šiška O.3.6
Carlson K.5.6Autrey L.3.4
Pomikálek T.4.5Feštr L.1.9
Landa R.3.4Kroutil F.1.3
Grunt P.3.2Ježek Š.1.3

Kalendář zápasů 

Generální partner

Přihlásit